Zámek Bon Repos - Zámek Bon Repos

Zámek Bon Repos

Dokonalé soukromí uprostřed přírody

Historie celého areálu Zámku Bon Repos začíná kolem roku 1715, kdy si hrabě František Antonín Špork zde na vrchu Čihadla postavil svůj Dům oddechu (“La Maison de Bon Repos”). Kromě své chýše zde nechal postavit nejen kapli Sv. Jeronýma, budovu pro mnichy, ale i pyramidu, kde se mnich modlil za jeho hříchy. Hrabě Špork jezdil na zámek především meditovat, odpočívat či lovit ptáky. A že to zde miloval dokládá i báseň, kterou o Bon Repos složil:

“TADY JE BON REPOS, KDE SI KLID NAJDEŠ RÁD
A TÍHU STAROSTÍ POD ZÁMEK MŮŽEŠ DÁT.
NIC VÍC TU NEHLEDEJ; JEN RADOST Z PTAČÍCH LOVŮ
A ROZKOŠ SRDCE ZDE PROŽÍVEJ STÁLE ZNOVU.”

František Antonín Hrabě Špork, 1726

Po jeho smrti se celých třicet let v areálu zámku nic nestalo až do doby, kdy pražský Arcibiskup Příchovský koupil v aukci celý areál. A jako milovník umění a architektury udělal v areálu velké změny. Na místě kaple sv. Jeronýma postavil Nový Zámek, spojil lovecký zámeček s budovou mnichů do ucelené velké budovy. Vznikl tak Starý Zámek a postavil unikátní Čínský pavilon. Na zámku se pak vystřídalo mnoho majitelů a zajímavých osobností, mimo jiné i Bedřich Smetana, který zde žil a v rodině Thun Hohensteinů učil dcery hudbě. Přes padesát let po 2. světové válce zde byli vojáci Armády ČSSR a celý areál byl k nepoznání změněn. Až současný majitel provedl rozsáhlou rekonstrukci všech objektů a vdechl tak zámku původní krásu.

Prohlídky areálu zámku se konají pouze na objednání po předchozí včasné domluvě. Máte tak možnost si projít nejen všechny budovy a park, ale získat i povědomí o době hraběte Šporka a jeho životě na zámku. Individuální i skupinové prohlídky je možné domluvit na telefonním čísle 724 368 619. Prohlídka se koná minimálně za 600 Kč. Cena je 150 Kč na osobu. Parkování v areálu zámku zdarma.

A v neposlední řadě je dle zákona nutno dodat: „Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“Kde nás najdete?

Čihadla 1, 289 26 Stará Lysá

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.